Rys Historyczny Starej Gorzelni Franciszka Ryxa

 

Na początku było tak...

Restauracja Stara Gorzelnia powstała w październiku 2010 roku, a następnie w maju 2012 roku po wnikliwej analizie niezwykłej historii tego miejsca została uhonorowana tytułem Franciszka Ryxa. O tytuł ten zabiegały duchy przodków tego niezwykłego rodu, które w znaczący sposób i wielokrotnie płatając nam różne figle przypominały o tym, że bez ich przychylności niewiele zdziałamy. Nazwa Sali Restauracyjnej - „Dwóch Chochlików” i Sali Klubowej „Płaczącej Marty” sa dowodem uznania przez nas ich obecności.

Budynek w którym znajduje się Restauracja Stara Gorzelnia Franciszka Ryxa to miejsce historyczne. Stanowił on część Prażmowskiego majątku należącego do rodziny Ryxów. Rodziny z tradycjami, której początek dał Franciszek Ryx herbu Pierścień (ur. 1732 r. we Flandrii, zm. 16 września 1799 r.), kamerdyner króla Stanisława Augusta. Odegrał on znaczną rolę jako zaufany króla, jego powiernik i doradca, członek konfederacji targowickiej. Pochodził z rodziny flandryjskiej, która być może osiedliła się już wcześniej na terenie Polski. Początkowo pracował jako fryzjer na dworze podkanclerza litewskiego Michała Antoniego Sapiehy, od 1763 r. kamerdyner wówczas stolnika litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nobilitowany 13 maja 1768 r., otrzymał w nadaniu królewskim majątek Prażmów znajdujący się w pół drogi między Piasecznem a Grójcem (obecnie powiat piaseczyński), a także honorowy tytuł starosty piaseczyńskiego (nie było wówczas takiego powiatu). W 1776 r. nabył przywilej na prowadzenie teatrów warszawskich. Był żonaty z Ludwiką Meline. Dziedziczył po nim jego synowiec (według niektórych przekazów naturalny syn) Franciszek.

Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Zagłębiając się w szczegóły z życia Franciszka Ryxa można odnieść wrażenie, że był on swoistym Nikodemem Dyzmą tamtych czasów. Stanisław August i Franciszek Ryx od momentu kiedy spotkali się około roku 1760, nie rozstawali sie przez następnych prawie czterdzieści lat. Nawet śmierć połączyła ich szybko, gdyż po nagłym zgonie króla, Ryx, wydawało się zdrowy zaczął gwałtownie podupadać na zdrowiu i zmarł wkrótce. Między panem a sługa, rówieśnikami niemal do miesiąca, szybko wytworzył się związek wyjątkowy, oparty nie na podległości, lecz na przyjaźni. Ryx otrzymał szlachectwo już na pierwszym za panowania Poniatowskiego sejmie, w roku 1768, a niedługo później, obdarowany starostwem piaseczyńskim, nabył pełnię praw stanu rycerskiego. Mógł, gdyby zechciał uzyskać o wiele więcej, tytuł hrabiego, czy generała. Był jednak człowiekiem praktycznym, cudzoziemcem mało wrażliwym na zewnętrzne zaszczyty, skupił się na robieniu majątku. Był mieoficjalnym pierwszym ministrem i miał w rękach królewska kasę. Wspomagał wszystkie działania króla, takie jak Szkołę Rycerska - Korpus Kadetów, obserwatorium astronomiczne, bibliotekę. Franciszek sprawnie zarządzał kasą królewska wykazując w tej dziedzinie niezwykły talent i znajdował się jak twierdzili złośliwcy w nieustannym wirze finansowych kombinacji.

Ten zagadkowy człowiek, którego Król nazywał nie sługa, a przyjacielem dał początek niezwykłej rodzinie, której gniazdem był Prażmów. Tu właśnie w Prażmowskim Dworze na świat przychodzili kolejni Ryxowie, tu przeżywali problemy czasów niewątpliwie trudnych, kształcąc swoich potomków na najwyższym poziomie według standardów wyznaczonych przez Stanisława Augusta i jego najlepszego przyjaciela, ojca rodu Ryxów, Franciszka Ryxa. Losy członków rodziny Ryxów, wśród których był i major, i powstaniec styczniowy, jak również niezwykle intrygujące postaci kobiet to długa i interesująca opowieść, o którą warto zapytać odwiedzając Stara Gorzelnię Franciszka Ryxa w Prażmowie.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie w tę długa ciekawa podróż, zaczynając od kuchni.
Życzymy smacznego!
Serdecznie Zapraszamy! 

Restauracja Stara Gorzelnia
Al. Kasztanów 4, 05-505 Prażmów,
Rezerwacje - Telefon: 570 485 737

Najbliższe imprezy:

Brak wydarzeń


Restauracja

Przyjęcia okolicznościowe Prażmów, Piaseczno, Grójec

Wesela, Komunie, Chrzciny, Stypy, Konsolacje, Bankiety

Numer konta

Mbank

22 1140 2004 0000 3402 7659 3622

CREDITM-BANK 62 1140 2004 0000 3602 4404 0283

Restauracja Stara Gorzelnia
Al. Kasztanów 4, 05-505 Prażmów,
Telefon: 570 485 737
design by: sayz.pl